Zsákutcába tolná Európa nemzeteit Brüsszel? – utánajártunk az „ördögi” tervnek

2025. február 01. 10:56

Az EU évente 7 millió tonna hidrogént gyárt, de ennek csupán a 0,3 százaléka „zöld”, miközben 2030-ra 10 millió tonnára emelnék a termelést gigantikus infrastruktúra-fejlesztésekkel. A zöldhidrogén azonban drága és energiafaló – valóban ez a jövő, vagy zsákutca csupán?

2025. február 01. 10:56

Szerző: Lóránt Károly mérnök-közgazdász

Az EU évente 7 millió tonna hidrogént állít elő, de jelenleg ennek igen elenyésző része, mindössze 0,3 százaléka „zöld”. Ugyanakkor már öt éven belül, 2030-ra 10 millió tonnára növelnék az uniós termelést, eltárolva ilyen formában a feleslegesen keletkező nap- és szélenergia érdemi részét. (Az árammal történő vízbontás során hidrogén keletkezik, ami a megújulók „akkumulátorként” működik.)  

A SoutH2 Corridor a napos Észak-Afrikából évi 4 millió tonna zöldhidrogént szállítana, az European Hydrogen Backbone pedig 2040-re 40 ezer kilométeres vezetékhálózatot építene. Németország tavaly bemutatott hidrogénmeghajtású vonatai egy feltöltéssel 1000 kilométert futnak, de egyelőre fosszilis eredetű üzemanyagot használnak. Valójában az atomenergia költséghatékonyabb alternatíva lehetne, mint a zöldhidrogén, mert az utóbbi előállítása rendkívül energiaigényes, az ilyen módon történő szén-dioxid-kibocsátás-csökkentés költségei pedig igen magasak. Ezért kérdés, hogy az uniós politika által vezérelt zöldhidrogénálom hosszú távon fenntartható-e. De nézzük meg a témát közelebbről.  

A hidrogént az iparban főleg a műtrágya előállítására és a kőolaj finomítására már régóta használják. A mai szóhasználatban a hidrogéngazdaság, esetleg a hidrogénipar kifejezés az éghajlatváltozás elleni küzdelemben jelennek meg, és arra utalnak, hogy a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében a jelenlegi szén-, kőolaj- és földgázalapú energiatermelést megújuló energiaforrásokkal (főleg szél- és napenergiával) kell helyettesíteni, és ebben a hidrogén meghatározó szerepet kap. A hidrogéngazdaság körébe értjük a hidrogén előállítását, tárolását, szállítását, és a különböző területeken, például a közlekedésben, egyes ipari folyamatokban, a villamosenergia-termelésben, a háztartásokban történő felhasználását. 

A hidrogén termelése 

Ami a hidrogén előállítását illeti, arra többféle mód létezik. Jelenleg a világon 97 millió tonnát állítanak elő belőle, és ennek a 99 százaléka földgázból vagy a szén és a víz reakciójából származik, vagyis a hidrogén előállítása szén-dioxid-kibocsátása mellett történik. A hidrogéngazdaság célját, a CO2-emisszió csökkentését csak a hidrogéntermelés egy százaléka szolgálja, ami gyakorlatilag vízbontásból (elektrolízis) származik.  

A klímapolitika szakzsargonjában a hidrogénhez, attól függően, hogy hogyan készül, színeket társítanak. Így abban az esetben, amikor földgázból készül, szürke, ha víz és szén reakciójából, akkor barna, ha ilyenkor a keletkező szén-dioxidot nem engedik ki az atmoszférába, hanem valahogy (például a föld alatt korábbi bányákban) elraktározzák, akkor a hidrogén kék. Ha a szél- és naperőművek által termelt árammal, vízbontással (elektrolízissel) készítik, akkor zöld, végül ha az áramot atomerőmű állítja elő, akkor rózsaszín (de van még türkizkék is). Jelenleg az Európai Unió 7 millió tonna hidrogént termel, és ennek csak a 0,3 százaléka zöld, a többi szürke vagy barna. A 2030-ra kitűzött cél évi 10 millió tonna zöldhidrogén termelése. 

Tárolás, szállítás 

A megtermelt hidrogént valamilyen formában tárolni, illetve szállítani kell. E célból vagy mínusz 253 fokra lehűtve cseppfolyósítják, vagy nagy nyomáson az eredeti térfogat tört részére nyomják össze. Ez utóbbi esetben a használati céltól függően a nyomás 45–700 bar között változhat, a hidrogénautókra például az utóbbi a jellemző. Csővezetékes szállítás esetén is biztosítani kell az alacsony hőmérsékletet vagy a nagy nyomás elviselését, e célra különleges acélötvözeteket és hőszigetelést alkalmaznak. Jelenleg a világon néhány ezer kilométernyi hidrogénvezeték van, de széles körű tervek vannak e hálózatok bővítésére.  

Az Európai Unióban például folyik a SoutH2 Corridor nevű vezeték kiépítésének előkészítése. Ez egy 3300 km hosszú rendszer lesz, amely Észak-Afrikát, Olaszországot, Ausztriát és Németországot köti össze. A létesítmény évi 4 millió tonna zöldhidrogén Észak Afrikából történő importálását teszi lehetővé. Emellett tervben van egy európai hidrogén-gerincvezeték, a European Hydrogen Backbone kiépítése, e projektben tizenegy ország fogott össze annak érdekében, hogy 2040-re közel 40 ezer kilométer hidrogén-gerincvezetéket építsen ki. Ennek a költségét 43 és 81 milliárd euró közöttire becsülik, és e sáv azért ilyen széles, mert e tekintetben még nincsenek tényadataink.

A hidrogén felhasználása 

Jelenleg a világon évente előállított közel 100 millió tonna hidrogén 40-45 százalékát olajfinomításra használják, a többit az ipar dolgozza fel főleg a műtrágyákhoz szükséges ammónia és a metanol előállítására. 

A jövőben a hidrogént a már említett felhasználási célok mellett főleg a nehéziparban és a közlekedésben alkalmazzák. Az iparban a hidrogén-üzemanyag képes az acél, a cement, az üveg és a vegyi anyagok ipari létrehozásához szükséges intenzív hő előállítására. Például az acélgyártásban helyettesítheti a kokszot.  

Az említett nagyvonalú, de lényegében még az íróasztalfiókokban vagy kísérleti fázisban lévő terveknél többet mondanak azok a területek, ahol a hidrogén újfajta felhasználása már megvalósulófélben van, és ezek a közlekedés különböző ágai.  

Hidrogén felhasználása a közlekedésben 

A hidrogén a közlekedés összes ágában (közúti, tengeri, légi, vasúti) felhasználható, egyelőre a legtöbb tapasztalat a közúti közlekedés terén van, itt két márka, a japán Toyota Mirai és a dél-koreai Hyundai Nexo említhető meg. 

Toyota Mirai nevű gépkocsiját 5 kg-os hidrogéntartállyal szerelték fel, és egyetlen feltöltéssel 500 km-t képes megtenni; az ára jelenleg 52 ezer dollár Ebből a márkából 2022 novemberéig világszerte 21 475-öt adtak el, főleg az Egyesült Államokban és Japánban. 

A 2018-ban bemutatott Hyundai Nexo hatótávolsága 570–612 km, három üzemanyagtartálya van, amelyek összkapacitása 156 liter, a súlya 6,3 kg. A tüzelőanyag-cellás meghajtás teljesítménye 113–120 kW, az ára 63 ezer dollár. 

2022 végéig a könnyű közúti járművek szegmensében világszerte 70 200 üzemanyagcellás (HFCV) (hidrogén)járművet adtak el, míg az akkumulátoros villanyautók (BEV) állománya 26 milliót tett ki.

 Az elektromos járművek, valamint a hozzájuk kapcsolódó akkumulátoros technológia és infrastruktúra gyors terjedésével a hidrogénautók globális mozgástere a korábbi várakozásokhoz képest csökken. Ezt a Toyota Mirai és a Hyundai Nexo eladási statisztikája is jelzi (1. ábra). Az arányok érzékeltetésére: az Európai Unióban 2023 végén 256,5 millió gépkocsit tartottak nyilván, ebből elektromos meghajtású (BEV) 4,5 millió volt, hidrogénes (HFCV) pedig csupán 3973. 

A már közúti forgalomba került hidrogénautók (FCEV) mellett kísérletek folynak a hidrogén vasúti közlekedésben való felhasználására is. Például Németországban 2022-ben megkezdte működését az első hidrogén-üzemanyagcellás vonatflotta. A 14 hidrogénüzemű szerelvény Alsó-Szászországban Cuxhaven, Bremerhaven, Bremervörde és Buxtehude között közlekedik. A vonatok hatótávolsága egy feltöltéssel 1000 kilométer, ami lehetővé teszi, hogy a napi futásteljesítményüket tankolás nélkül meg tudják tenni. Problémát jelent azonban a hidrogénellátás, ami jelenleg egy közeli üzem melléktermékeként áll rendelkezésre, de szűkös mennyiségben, ezért a hidrogénvonatokat időnkét a korábbi dízelek váltják fel, ráadásul az üzemanyaguk nem zöldhidrogén. 

1. ábra. Forrás: Wikipédia és Wikipédia.

 Németország mellett Dél-Korea az az ország, ahol a hidrogénhajtású járműveket erőteljesen kívánják használni a tömegközlekedésben. A Hyundai 2023-ban mintegy 370 darabot adott el Elec City nevű üzemanyagcellás buszából. Ezek egyenként 500–580 ezer dollárba kerülnek, amihez a helyi önkormányzatok 210 ezer dolláros támogatást adnak. A cég a termelés erőteljes növelését tervezi, mert a dél-koreai kormány jelentősen támogatja a hidrogénhajtású járműpark kiépítését. A cél az, hogy 2030-ig a hidrogénhajtású személygépkocsik számát a jelenlegi 40 ezerről 300 ezerre, az autóbuszokét pedig a mostani 1000-ről 21 ezerre növeljék. Itt is problémát jelent azonban a zöldhidrogénnel való ellátás, amit importból kívánnak megoldani. 

A kitűzött célok realitása és gazdaságossági kérdések 

A hidrogéngazdaság kifejlesztésének célja a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése. E célkitűzések politikai mozgalmak, pártok követelései nyomán alakultak ki, de a kormányok, az Európai Bizottság vagy az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) anyagaiban csak a tervek és a beígért támogatások találhatók. Azaz nincsenek bennük gazdaságossági számítások, sem annak mérlegelése, hogy a szén-dioxid-emisszió csökkentése milyen alternatív megoldásokkal lenne elérhető, például a vasút esetében a vonalak villamosításával. 

Részletes számításokat különböző kutatóintézeteknél találunk, így egy nagyon aprólékos elemzést készített a Manhattan Institute egyik kutatója, Jonathan Lesser, aki sorra véve a zöldhidrogén termelésének egyes munkafázisait, kimutatta, hogy annak az ára a legoptimistább feltételezések szerint is 4–9 dollár/kg lesz, szemben az amerikai kormány egydolláros tervével. A tanulmányának a végkövetkeztetése az, hogy a hidrogén előállításához több energiára van szükség, mint amennyit a hidrogén tartalmaz, következésképpen, a fosszilis tüzelőanyagokkal és az atomenergiával ellentétben a hidrogén energiamegtérülése (EROI), azaz a kibocsátott és a felhasznált energia aránya egynél kisebb.  

2. ábra

 A Foreign Policy kolumnistája, a European Institute at Columbia University igazgatója, Adam Tooze A hidrogén a jövő – vagy egy teljes délibáb című cikkében is megállapítja, hogy a hidrogén energiatárolóként való felhasználása rendkívül gazdaságtalan. Idézi Michael Liebreichet a BloombergNEF alapítóját, aki kidolgozta az úgynevezett hidrogénlétrát, amely gazdaságossági számítások alapján megmutatja, hogy a hidrogén mely felhasználási területen elkerülhetetlen, hol alkalmazható és hol egyértelműen gazdaságtalan. Számításai szerint a műtrágya- és az élelmiszeriparban, valamint az olajfinomításban a hidrogén elkerülhetetlen, a hosszú távú repülésben és az acéliparban esetleg használható, de a vasúti közlekedésben, az autóbuszokban, a személyautókban és az energiarendszerekben egyértelműen gazdaságtalan. 

Ezek után Adam Tooze felteszi a kérdést, hogy ha a helyzet ennyire egyértelmű, akkor miért van az, hogy az elmúlt években a hidrogénalapú gazdaság ígérete köré nemzeti kormányok és ipari érdekeltségek hatalmas tábora a gyűlt össze. A Hidrogén Tanács többek között olyan vállalati szponzorokkal büszkélkedhet, mint az Airbus, az Aramco, a BMW, a Honda. Az Európai Uniónak, az Egyesült Királyságnak, az Egyesült Államoknak és Kínának is van nemzeti hidrogénstratégiája. A válasz pedig az, hogy ha kormányszinten eldőlt ez a stratégia, és jelentős állami forrásokat rendelnek hozzá, akkor a vállalatok igyekeznek az így kialakult helyzethez alkalmazkodni. 

A hidrogénstratégia vagy a hidrogéngazdaság tehát a politika szférájában alakult ki, tekintet nélkül a gazdaságossági vagy a mérnöki számításokra.

Ezek ugyanis nemcsak e stratégia kirívó gazdaságtalanságát bizonyítják, de még azt is, hogy az így esetleg megvalósuló szén-dioxid-kibocsátás csökkenésének nem lesz érdemi hatása a globális emisszióra, ugyanis azt a most felzárkózó országok növekvő kibocsátása határozza meg, amelyeknek sem pénzük, sem szándékuk nincs arra, hogy költséges és kilátástalan projekteket valósítsanak meg. A szén-dioxid-emisszió csökkentésének egyetlen, a gyakorlatban megvalósítható módja az atomenergia használatának széles körű elterjesztése. 

Kapcsolódó:

Címlapfotó: MTI/Rosta Tibor

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon. 

 

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
neszteklipschik
2025. február 01. 13:25 Szerkesztve
Összefoglalom: drága, szar és fenntarthatatlan. A zöld tébolydába zárt habzó szájúak hóbortja. Már persze a valóban zöld, vízbontásból származó részen kívül. Csak hát az olyan 0,3%-a a termelésnek...
ördöngös pepecselés
2025. február 01. 12:23
a nem zöld hidrogénnel foglalkozni sem érdemes. Legalábbis olyan területeken semmiképp ahol nem nélkülözhetetlen a hidrogén. Ami a zöld hidrogént illeti az a kérdés hogy a hidrogénből kinyerhető energia hányszorosa kell az előállításához mert ingyen energiát csak nap és szélerőművek gyártanak optimális időben és ezt az energiát, kell eltárolni. Alternatív lehetőségek még Az akkumulátor ami jó, drága és kérdés, hogy mennyire tartós. A szinteltolásos víztározók drágák, terebélyesek de lehetnek tartósak. Lendkerékben, szupravezetésben és ki tudja még miben gondolkodtak már eddig. A tippem az, hogy az akkuk már győztek. Nem véletlen a nyugat kapkodása és háborúzgatása.
Dixtroy
2025. február 01. 11:58
"eltárolva ilyen formában a feleslegesen keletkező nap- és szélenergia érdemi részét. (Az árammal történő vízbontás során hidrogén keletkezik, ami a megújulók „akkumulátorként” működik.) " Na ez aztán a nulla hatékonyság. A napelem nagyon rossz hatásfokkal állít elő áramot, és még azzal elektrolizálni.. akkora ötlet mint surányi faszfejé aki eladta az aranytartalékot, majd a dolláron eurót vett.
egonsamu-2
2025. február 01. 11:39
A fizika nem hazudik: egy kiló hidrogén elöállításáhot annak az energiának a többszörösére van szükség mint amit az egy kiló hidrogénböl nyerhetünk. Ez ugyanolyan baromság mint az, hogy a széndioxid klímagyilkos gáz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!